Ogłoszenie

Forum genealogiczne inne niż wszystkie- otwarte na współpracę z każdym.

#1 30, 1, 2016

malgorzata.kubis

aktywny użytkownik

Zarejestrowany: 30, 1, 2016
Posty: 9
Punktów :   

Władysław Jeliński i Franciszka Cybulska

Witam Poszukuje informacji o moim pradziadku Władysławie Jelińskim i jego żonie Franciszce(14.081906-14.04.1984) z domu Cybulska-czekam obecnie za aktem zgonu mojej prababci z USC Szamocin.Wiem ze Moj dziadek a ich syn Mieczysław Jeliński(21.06.1933-12.08.2004) urodził sie w Runowie Krajeńskim-był synem z małżeństwa.Pierwszy ich syn Kazimierz Cybulski(4.07.1930-28.07.2002)był panieńskim dzieckiem prababci . Podobno Babcia miała w Runowie siostrę.Czekam aktualnie za aktem urodzenia z USC Wiecbork mojego dziadka może będą ciekawe informacje o moich pradziadkach-choćby ile lat miał mój pradziadek jak urodził mu sie syn Mieczysław. Pradziadkowie przed II wojna światową przenieśli się do Szamocina.W Czasie kampanii wrześniowej Władysława i jego brata Stanisława wywieziono i rozstrzelano w okolicach Janowca Wlkp.To wiem z opowiadań i znalazłam informacje na stronie Janowca ze faktycznie takie dwie osoby spoczywają.Na tej stronie pisze że ciała zostały pozbierane z różnych miejsc i po ekshumacji położone w jednej mogile.Moja prababcia do śmierci mieszkała w Szamocinie z 4 dzieci.Szukam rodziny mojej prababci Franciszki-prawdopodobnie okolice Runowa Krajeńskiego lub samo Runowo a także informacji o Władysławie Jelińskim. Z góry dziekuje za wszelka pomoc i wskazówki.

Offline

 

#2 30, 1, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Władysław Jeliński i Franciszka Cybulska

Witam Panią!
Aby pomóc Pani, spróbuję najpierw usystematyzować dane, które Pani przedstawiła.

Władysław Jeliński
Franciszka Jelińska z d. Cybulska ( 14.08.1906-14.04.1984)
  Mieczysław Jeliński (21.06.1933-12.08.2004) ur. Runowo Krajeńskie
  Kazimierz Cybulski (4.07.1930-28.07.2002) ( dziecko panieńskie)
  trzecie dziecko nn
  czwarte dziecko nn

Co dalej? Znalazłem informację, że metryki urodzeń dla Runowa z lat 1878-1911 znajdują się w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy-Zespół: 6/1768/0 Urząd Stanu Cywilnego Runowo Krajeńskie
Być może okaże się, że tych metryk juz nie będzie w USC Więcbork, gdyż zgodnie z ustawą archiwalia po 100 latach są przekazywane do archiwum.
Na tę chwilę tylko tyle mogę Pani pomóc. Najważniejsze to znaleźć metrykę urodzenia Franciszki, wtedy poznamy też dane jej rodziców. Jeszcze lepiej byłoby znaleźć akt małzeństwa.
Pozdrawiam
Józek


Józef- Admin

Offline

 

#3 30, 1, 2016

malgorzata.kubis

aktywny użytkownik

Zarejestrowany: 30, 1, 2016
Posty: 9
Punktów :   

Re: Władysław Jeliński i Franciszka Cybulska

Dziękuje za szybka odpowiedz.Zaczęłam poszukiwania w internecie w archiwach i stad moje pytanie.Czy jeśli mieszkam w Stargardzie a interesują mnie informacje z archiwum w Bydgoszczy to czy archiwa miedzy sobą przesyłają dokumenty bym mogla obejrzeć np w Archiwum w Szczecinie???Czy robią skany dokumentu za opłata i wyślą poczta???Czy w akcie urodzenia jest podany wiek rodziców a w kacie zgonu data ślubu???Przepraszam może to głupie pytania ale nie mam się kogo wypytać wiec chciałabym skorzystać z wiedzy innych mądrzejszych.

Offline

 

#4 31, 1, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Władysław Jeliński i Franciszka Cybulska

Witam!
Przesyłam Pani link do archiwum w Bydgoszczy- http://www.bydgoszcz.ap.gov.pl/index.php?c=page&id=77 w celu ogólnej orientacji.
Teraz odnośnie Pani pytań. Może Pani napisać do nich pismo z zapytaniem, czy mają interesujące Panią metryki.
Pomocne będą wzory pism do archiwum. Archiwa wymagają podania tzw. interesu prawnego, tzn. musi Pani wykazać, że łączą Panią z poszukiwanymi osobami jakieś więzy pokrewieństwa. Tutaj ma Pani link do wzorów pism: http://www.warszawa.ap.gov.pl/p,141,for … wzory-pism
Dalej: wszystkie archiwa wykonują na zlecenie kserokopie dokumentów, opłaty są różne od 4-5 zł do 10-15 zł za 1 kopię, w zależności od archiwum.
Po otrzymaniu zlecenia i potwierdzeniu znalezionych dokumentów, archiwum wysyła rachunek za usługę. Jeżeli poszukiwania wymagają kwerendy wykonywanej przez archiwistów, wówczas ponosimy koszty za godzinę kwerendy od 50-100 zł. Sa to niemałe koszty, dlatego też lepiej upewnić się, że dany dokument faktycznie znajduje sie w tym archiwum.
Dalej: po opłaceniu kosztów, archiwum przesyła poczta zamówione materiały.
Teraz o samych metrykach- w akcie urodzenia jest z reguły podany wiek rodziców, ich zawód i miejsce zamieszkania, np.
"Działo się we wsi Chruślin szóstego ( dziewiętnastego) sierpnia 1906 roku o godzinie pierwszej po
południu. Stawił się osobiście Józef Kantorek lat 46, robotnik zyjący w Mystkowicach, w obecności Michała Grzyba lat 44 i Tomasza Gałaja lat 50, obu gospodarzy zamieszkałych w Mystkowicach i okazał nam dziecię płci żeńskiej oświadczając, że urodziło się ono w Mystkowicach trzeciego ( szesnastego) sierpnia tego roku o godzinie czwartej po południu z prawnej jego żony Franciszki urodzonej Twardowska lat 37.
Dziecięciu temu przy Świętym Chrzcie przez Nas udzielonym w dniu dzisiejszym dano imię Cecylia, a chrzestnymi byli Michał Grzyb i Jadwiga Gałaj.
Akt ten po przeczytaniu przez Nas podpisany, albowiem stawający i świadkowie niepiśmienni.
Administrator parafii Chruślin."


Teraz przykład aktu zgonu:

" Działo się to we wsi Kościelnej Lejpunach dnia dwudziestego szóstego marca 1864 roku o godzinie jedenastej z rana. Stawili się Jerzy Strawiński gospodarz lat trzydzieści siedem i Adam Graużalis  gospodarz lat czterdzieści pięć mający, we wsi Wiłkonostrach zamieszkali i oświadczyli że w dniu dwudziestym piątym bieżącego miesiąca i roku, o godzinie ósmej z rana umarł Adam Strawiński we wsi Wiłkonostrach zamieszkały, pół roku mający, urodzony tamże z Jerzego i Elżbiety z Mikielanisów małżonków Strawińskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Adama Strawińskiego, akt ten stawającym przeczytany, z których pierwszy jest ojcem zmarłego, przez nas podpisany został. Stawający zaś pisać nie umieją.
Xiądz Xawery Darewski, proboszcz Lejpuński utrzymujący Akta Stanu Cywilnego."



Tak więc, jak Pani widzi, w akcie zgonu nie ma danych o wieku rodziców, a szkoda.
Proszę sie nie przejmować swoimi pytaniami, ma Pani do nich prawo. Każdy kiedyś tak zaczynał, ja też. Gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania, spróbuję pomóc w miarę moich możliwości.
Pozdrawiam serdecznie
Józek


Józef- Admin

Offline

 

#5 31, 1, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Władysław Jeliński i Franciszka Cybulska

W katalogu zasobów metrykalnych na genealodzy.pl znalazłem zapis o Franciszce:


rok ur. - 1906, akt nr 25, Francisca Cybulska, rodzice- Joannes i Marianna z domu Ciża, Runowo Krajeńskie

Ta metryka na pewno jest dostępna pod tym nr aktu w bydgoskim archiwum, niestety, nic nie znalazłem o Jelińskich. Może to oznaczać, że Władysław Jeliński urodził się w innej parafii, być może w sąsiedniej, ale jakiej, możemy tylko gdybać.


Józef- Admin

Offline

 

#6 1, 2, 2016

malgorzata.kubis

aktywny użytkownik

Zarejestrowany: 30, 1, 2016
Posty: 9
Punktów :   

Re: Władysław Jeliński i Franciszka Cybulska

Dziękuje Panu z całego serca za Pomoc i za informacje o Franciszce.A mogłabym otrzymać link do tej strony gdzie jest metryka Franciszki Cybulskiej.

Offline

 

#7 2, 2, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Władysław Jeliński i Franciszka Cybulska

Niestety, gdybym miał tę metrykę, zaraz bym ją Pani przesłał. Ta informacja pochodzi jedynie z katalogu i nie mam do tej metryki dostepu. Katalogi to są wypisy z metryk w takiej skrótowej formie, jak to Pani podałem. Sama metryka jest w bydgoskim archiwum, niestety.
Pozdrawiam


Józef- Admin

Offline

 

#8 2, 2, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Władysław Jeliński i Franciszka Cybulska

Znalazłem metryki chrztów, małżeństw i zgonów z parafii Więcbork za lata 1818-1848. Wydaje mi się, że to zbyt wczesny okres, bo nie wiadomo czy w tamtym czasie Pani przodkowie już tam mieszkali. Jest to sporej wielkości materiał do sprawdzenia. W razie czego podsyłam Pani link- http://szukajwarchiwach.pl/6/363/0/-/1/#tabSkany


Józef- Admin

Offline

 

#9 3, 2, 2016

malgorzata.kubis

aktywny użytkownik

Zarejestrowany: 30, 1, 2016
Posty: 9
Punktów :   

Re: Władysław Jeliński i Franciszka Cybulska

Witam otrzymałam dzisiaj akt zgonu prababci Franciszki Jelińskiej z domu Cybulska i kat urodzenia dziadka Mieczysława Jelińskiego. W akcie urodzena nie ma zadnej wzmianki o wieku czy dacie urodzenia rodziców wiec w sprawie Władysława jestem w kropce nadal brak danych. Co do Franciszki Cybulskiej mam dylemat w akcie zgonu podano rodziców Jan i Marianna co by sie zgadzało z danymi jakie sa na stronie genealodzy pl w dziale metryki niestety miejscowosc sie nie zgadza bo w akcie zgonu jest miejscowosc Runowo.Czy jest możliwe ze chodzi o Runowo Krajeńskie. W bazie pradzad istnieje zarówno Runowo jak i Runowo Krajeńskie i teraz jestem w kropce.Najgorsze jest to z wsi Runowo jest kilka w Polsce-pytanie teraz o które Runowo chodzi.

Ostatnio edytowany przez malgorzata.kubis (3, 2, 2016 )

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
UbytovĂĄnĂ­ Townsend worldhotels-in masaż Ciechocinek