Ogłoszenie

Forum genealogiczne inne niż wszystkie- otwarte na współpracę z każdym.

#1 9, 10, 2013

 Adam-No

aktywny użytkownik

Skąd: Würzburg / Niemcy
Zarejestrowany: 9, 10, 2013
Posty: 6
Punktów :   
WWW

Nowicki, Dębski i Podolski

Poszukuję przodków i potomków rodzin: Nowicki, Dębski i Podolski.
Nowicki Adam, Podolski Michał, Józef, Walenty oraz Karol. Dębski Aniela, Marianna, Stanisław, Michał.
Z powyższymi osobami związane są następujące miejscowości:
Kozłów Szlachecki, Arkadia, Nieborów, Bolimów, Miedniewice, Wiskitki. Grądy, Wygoda,
Łowicz.
W szczególności poszukuję wiadomości na temat Anny Nowickiej matki Adama Nowickiego urodzonego w 1884 roku w Kozłowie Szlacheckim.
Pozdrowienia
Adam-No


Czas bezpowrotnie przemija - Wspomnienia pozostają

Offline

 

#2 12, 10, 2013

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Nowicki, Dębski i Podolski

Witam Pana!
To dziwne, że nie otrzymał Pan odpowiedzi z parafii. Z własnej praktyki jednak wiem, że niektórzy proboszczowie nie lubią odpisywać na maile, dlatego tez radziłbym napisać list tradycyjną pocztą.
Teraz odnośnie Pańskich poszukiwań. Na stroniewww.genealodzy.pl jest taki ciekawy odnośnik- http://metryki.genealodzy.pl/metryki.ph … =1860&kt=1 są to metryki online z Nieborowa, nie ma na razie z Kozłowa, ale kto wie, może za jakiś czas się pojawią. Ja niestety, nie mam za wiele czasu, aby wczytywać te skany ( jest tego sporo), ale może Pan je przejrzy, może trafi się coś znajomego.
A propos- moja ciocia, żona brata mojej mamy jest z domu Nowicka i pochodzi z Łódzkiego, nie oznacza to jednak koligacji z Pańskimi Nowickimi, wszak to jest rozległa rodzina.
Pozdrawiam ciepło
Józek


Józef- Admin

Offline

 

#3 16, 10, 2013

 Adam-No

aktywny użytkownik

Skąd: Würzburg / Niemcy
Zarejestrowany: 9, 10, 2013
Posty: 6
Punktów :   
WWW

Re: Nowicki, Dębski i Podolski

Witam,
Serdeczne dzięki za podpowiedź. W metrykach w Nieborowie znalazłem akt ślubu Adama Nowickiego z jego drugą żoną ( moja babcia była trzecią żoną Adama ) oraz akt urodzenia jego syna z tego małżeństwa. W akcie ślubu z pierwszego i drugiego małżeństwa wymieniona jest tylko Anna Nowicka jako matka, natomiast brak wiadomości na temat ojca. Można z tego faktu wywnioskować że Adam był dzieckiem nieślubnym. Jednak w skróconym odpisie aktu zgonu Adama z roku 1992 w rubryce „Imiona Rodziców osoby zmarłej” jako ojciec wpisany jest Władysław a jako matka Anna. Wprowadza to trochę zamieszania w poszukiwaniach.
Poszukując dalszych metryk poprzez Łowicz, Bolimów,Mikołajew i Leszno znalazłem wiele dokumentów dotyczących rodzin Podolski oraz Dębski. Nie potrafię wytłumaczyć sobie niescisłości zawartych w w aktach a związanych z wiekiem tej samej osoby. W metykach z Leszna odnalazłem dokument z 1813 roku, w którym Baltazar Dębski mając 52 lata zgłasza fakt urodzenia syna Michała. 12-cie  lat później w 1825 roku odnotowany jest akt zgonu Baltazara Dębskiego, który umiera  mając 89 lat. I gdyby nie zawarta notatka że zmarły pozostawił po sobie 12 letniego syna Michała i żonę józefę z Wybrańskich można by przypuszczać że chodzi o ojca Baltazara, który też miał na imię Baltazar. Rozumię że wtedy wiele ludzi nie potrafiło czytać i pisać, ale pomyłka aż o 24 lata ??? Możliwe że wtedy wiele osób nie znało swojej dokładnej daty urodzin. Ale pamiętam z dzieciństwa podczas pobytów w Arkadii u babci jak starsi już ludzie podawali swój wiek nie w latach a w wiosenkach.
No cóż, więcej zagadek do rozwiązania.
Oczywiście nie chodzi mi o to żeby ktoś prowadził  za mnie całe poszukiwania, ale porady czy wskazówki od doświadczonych genealogów są wiele warte i bardzo pomocne.
Jeśli jest to możliwe to chciałbym zaproponować formę bezpośrednią.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję i
Gorąco pozdrawiam
Adam


Czas bezpowrotnie przemija - Wspomnienia pozostają

Offline

 

#4 19, 10, 2013

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Nowicki, Dębski i Podolski

Witaj!
Z reguły przechodzę z kimś na Ty po jakimś czasie, ale jeżeli sobie tego życzysz ( wszak ułatwia to kontakty), możemy przejść na bardziej swobodną formę.
Tyle tytułem wstępu. Cieszę się, że nasze ( moje właściwie) forum jest odwiedzane przez takie osoby jak Ty, poczytuję to sobie jako swego rodzaju nobilitację, choć specjalnie o renomę nie zabiegam. To sami internauci i użytkownicy oceniają to forum. Daleko mi do Genpolu czy Genealogów.pl ale robię tu ( mam nadzieję) coś pożytecznego i ciągnę to już kilka lat.
Teraz o Twoich przemyśleniach i domysłach. Tak, myślę, że intuicja Cię nie zawodzi. Dawne metryki pełne były nieścisłości, nie zawsze proboszczowie prowadzący księgi dbali o skrupulatność, zwłaszcza, że multum osób w wieku XIX i wcześniejszych tym bardziej, było niepiśmiennych i nie mieli wpływu na to, co kapłan zapisał. Jeżeli więc początkowy zapis był błędny to i kolejne bazowały już na tym błędzie.
O Baltazarze- raczej dziwne byłoby gdyby 89- letni staruszek pozostawił po sobie 12- letniego syna! Zakładając jednak, że miał  syna, również Baltazara to i tak mi to nie pasuje. Policzmy- Baltazar lat 89 umiera i pozostawia syna lat 12? Miałby go w wieku 77 lat? To raczej nonsens. Chyba, że ów Baltazar ożenił się po raz wtóry i mając młodą żonę ta urodziła mu syna, gdy miał już 77 lat! Być może tak było. Takich paradoksów w metrykach jest czasem sporo.
Mam nadzieję, że za jakiś czas rozwiążesz tę rodzinną łamigłówkę.
Wiem, że nie za wiele Ci pomogłem, ale nie zawsze mam ku temu możliwości i czas. Jak będę na emeryturze ( to jeszcze kilkanaście lat!) wówczas więcej czasu poświęcę na pomoc innym. Robię to od czasu do czasu, ale tylko w miarę możliwości. Jest bardzo dużo początkujących amatorów genealogii, którym trzeba wyjaśniać podstawy genealogii od podstaw, Ty na szczęście już do nich nie należysz. Połknąłeś tego bakcyla i tak już Ci zostanie na wiele lat!
To miłe hobby, ale niestety, bardzo wciągające i czasochłonne. Dobrze, że jest nas coraz więcej.
Pozdrawiam serdecznie
              Józek


Józef- Admin

Offline

 

#5 3, 12, 2013

 Adam-No

aktywny użytkownik

Skąd: Würzburg / Niemcy
Zarejestrowany: 9, 10, 2013
Posty: 6
Punktów :   
WWW

Re: Nowicki, Dębski i Podolski

Witam, sporo czasu zajęło mi przeszukiwanie dostępnch w sieci archiwów a jeszcze więcej czasu pochłonęło porównywanie i analiza odnalezionych metryk. Ale się opłacało. Odnałazłem wiele aktów urodzeń, ślubów i zgonów dotyczących nazwisk: Dębski, Lazer, Podolski i Wyczyński. Dzięki temu mogłem uzupełnić swoje drzewko.
Problem w poszukiwaniach spowodowany był nie tylko błędnym wiekiem osób wymienionych w aktach ale także zmianą nazwisk. Po stronie mojej mamy, mój pradziadek Stefan Laser ( tak jest w metryce urodzenia ) miał jedenaścioro dzieci. W ich metrykach urodzeń Stefan jest wymieniany jako: Lazer, Lejzer, Layzar, Lazar, Lazur i Lazor.
Po stronie pradziadka Wyczyńskiego wymieniane są  nazwiska: Wyczeński, Wiczyński i Wiczeński. Początkowo poszukiwania aktu ślubu prapradziadków Michała i Marianny Dębskich nie przyniosły rezultatów. Z metryk urodzeń ich dzieci wiadomo mi było że panieńskie nazwisko Marianny było Kielczyk. Idąc dalej tym tropem odnalazłem akt ślubu z 1833 roku  dotyczącego ślubu Michała Dąbrowskiego, młodzieńca lat 20 urodzonego w Grądach, syna Balcera i Józefy, z Marianną z Kielczyków.  Michał Dębski ur w 1813 w Grądach, syn Baltazara i Józefy. Dla pewności przeszukałem wszystkie archiwa w Lesznie z lat 1808 do 1815. Nie znalazłem w tym okresie żadnej metryki urodzenia dotyczącej Michała Dąbrowskiego jak też żadnej metryki jakiego kolwiek Dąbrowskiego, którego rodzice mieli  imiona Balcer i Józefa. I następne nazwisko zmienione. Czy Dębski czy Dąbrowski to i tak od Dębu. W akcie ślubu Michała i Marianny zawarte dane dotycczące Marianny: panna lat 22 z Kielczyków, rodzice NN, wychowanka Domu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Urodzona prawdopodobnie w 1810 lub 1811 roku. Ślub odbył sie 20.01.1833 roku w Lesznie.
W internecie znalazłem informację że Szpital/ Dom Dzieciątka Jezus był domem dla dzieci niechcianyh i sierot ludzi wiary prawosławnej. Czy zachowały się jakieś dokumenty z tamtego okresu ? Czy można ustalić, czy nazwisko Kielczyk jest nazwiskiem jej matki czy może nazwiskiem rodziny, która wzięła Mariannę na wychowanie ?

Z serdecznymi pozdrowieniami
Adam


Czas bezpowrotnie przemija - Wspomnienia pozostają

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa https://www.worldhotels-in.com/ internet zawoja