Ogłoszenie

Forum genealogiczne inne niż wszystkie- otwarte na współpracę z każdym.

#1 10, 12, 2018

Nizgorski

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 10, 12, 2018
Posty: 2
Punktów :   

Rodzina Nizgorskich

Witam
Postanowiłem pogrzebać w przeszłości i zbadać korzenie rodziny Nizgorskich. Co nie jest wcale łatwe nazwisko mało spotykane dlatego możliwe jest by wśród lwiej części Nizgorskich możliwe było pokrewieństwo. Tak zwane luki w historii rodziny Nizgorskich jest wiele dlatego praca nad odtworzeniem korzeni tej rodziny dla laika jest bardzo trudne. W większości dostępnych wyszukiwarek nie można praktycznie namierzyć spokrewnionych osób. Pewnym jest, iż nazwisko Nizgorski mylnie jest i było zapisane, ze względu na znany wszystkim wyraz gora, bardzo często zapisywany góra czyli Nizgórski. Jednym z przypadków pomyłki urzędnika jest zapis nazwiska Nizgorski jako Niezgorski.

Aby udowodnić iż zapis Nizgorski jest prawidłowy załączam opis i genezę powstania nazwiska Nizgorski

Nizgorski pochodzenie i znaczenie nazwiska.
Nizgorski wydaje się być zapomnianym nazwiskiem, którego nie spotykamy na co dzień. Pragnę choć trochę pokazać z że nie tylko szlachetne nazwiska mają ciekawe pochodzenie. Wielkie znaczenie ma tutaj zabawa językiem polskim, dlatego Nizgorski a mianowicie podstawa naziwska to nazwa miejscowa Nizgórce/Nizgorce z powiatu berdyczowskiego. Były to dobra nad rzeką Ułańską leżące w powiecie lepelskim. Informacje te zostały odszukane w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VII, s. 165-166.Warszawa : nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego. Data wydania:1880 1914
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_VII


Drzewo Rodziny Nizgorskich

https://www.myheritage.pl/site-family-t … lyTreeID=1


Pozdrawiam
Radek Niezgorski

Offline

 

#2 11, 12, 2018

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Rodzina Nizgorskich

Panie Radku!
Dziękuję bardzo za ten wpis i witam w skromnych progach mojego forum!
Ciekawe jest to, co Pan pisze. Przyznam się, że jeszcze nie miałem kontaktu z tym nazwiskiem podczas moich rozlicznych poszukiwań. Widzę, że jeszcze wiele pracy przed Panem, jeśli chodzi o samo drzewo. Początek już Pan zrobił i ...wsiąkł Pan z genealogią zapewne już do końca życia. To już tak jest. Kto połknie tego bakcyla, to nie uwolni się od niego.
Życzę powodzenia w poszukiwaniach. Gdybym mógł w czyś pomóc, to służę chętnie w ramach moich ograniczonych możliwości.
Pozdrawiam serdecznie
Józek


Józef- Admin

Offline

 

#3 10, 3, 2019

Nizgorski

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 10, 12, 2018
Posty: 2
Punktów :   

Re: Rodzina Nizgorskich

Witam,

W moich poszukiwaniach dużo się zmieniło, na próżno szukać Nizgorskich na forach, ale udało mi się wiele ustalić, w linii mojego pradziadka Franciszka Nizgorskiego i jego 7 rodzeństwa ustaliłem wspólnymi siłami 190 osób. Dzięki fotografiom jakie przetrwały wiem jak nazywał się mój jak na razie bezpośredni przodek tak zwany dziadek mojego pradziadka Franciszka jakim był Józef Nizgorski. Pracuje właśnie nad spisaniem wszystkiego co wiem o dotychczasowej rodzinie jak i o faktach jakie udało mi sie ustalić odnośnie pochodzenia czy genezie nazwiska Nizgorski. Będę  bardzo wdzięczny za każdą wzmiankę na temat tego nazwiska dotyczącego Antoniego Nizgorskiego i jego żony Anny z d. Rulka a także Józefa Nizgorskiego są to urodzeni w XIX przodkowie o których nie wiem nic, nie znam ich rodzeństwa czy imienia matki Antoniego. Temat jest bardzo trudny, gdyż rodzina ok 1900 wywędrowała na Kresy dokładnie do Kołodeżna. Nie wiem z jakiego miejsca dokładnie wywodzi się rodzina.
Każda pomoc jest bardzo cenna dla mnie i innych członków mojej rodziny.
Drzewo na myheritage już dawno zostało podzielone na 3 oddzielne z czego linia Nizgorskich to właśnie 190 z jednym bezpośrednim przodkiem dla wszystkich umieszczonych w drzewie. Chętnie prześlę drzewo drogą emeil w formacie pdf.

Pozdrawiam Radek Nizgorski

Offline

 

#4 26, 3, 2019

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Rodzina Nizgorskich

Sporo metryk z parafii Kowel i okolic znajduje się na stronach AGAD, trzeba jednak przeszukiwać kolejne księgi, gdyż nie wiem co tam jest i które lata Pana interesują- http://www.agad.gov.pl/inwentarze/APLuc433.xml

Pozdrawiam serdecznie

Józek


Józef- Admin

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotele Ghana OтeНи Groß Zicker masaż Ciechocinek