Ogłoszenie

Forum genealogiczne inne niż wszystkie- otwarte na współpracę z każdym.

#1 3, 3, 2008

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Rozmowa z genealogiem.

Dwa metry dokumetów o korzeniach

Andrzej Emeryk Mańkowski zbiera informacje nie tylko o rodzinie, ale też o wszystkich osobach o tym samym nazwisku

Rz: Kim byli pana przodkowie?
Andrzej Emeryk Mańkowski : W dużym skrócie moimi przodkami byli średniowieczni Zarembowie‚ z których jeden na przełomie XIV i XV wieku zaczął się pisać "z Mańkowa" i powstało nazwisko. Do wieku XVIII Zarembowie Mańkowscy byli średnią szlachtą. Jeden z nich, Jan syn Macieja, w młodości służył w wojsku "in finibus Russiae" (czyli na kresach) i tamże osiadł. Pamiętnikarz Tadeusz Bobrowski tak opisuje mojego prapradziadka Emeryka Mańkowskiego: "silący się na oryginalność w zdaniach, i szorstki rębajło bodaj czy nie rozmyślnie‚ (...) nie bez serca‚ (...) nieprzyjemnym w dyskusji bywał‚ (...) nietuzinkowy człowiek‚ a indywidualność!". Myślę‚ że po 140 latach coś mi po nim zostało...

Dlaczego rozszerzył pan zainteresowania na wszystkich noszących to samo nazwisko?
Interesując się historią Polski‚ natrafiałem na wzmianki o osobach o tym nazwisku‚ ale ponad wszelką wątpliwość nie z mojej rodziny. Uważałem‚ że warto zrobić porządek wśród Mańkowskich. Zasługi Zarembów oddać Zarembom‚ a osiągnięcia innych mniej zamożnych, nie mniej wybitnych, Mańkowskich oddać im i zbadać ich genealogię. Mańkowscy są na tyle liczni‚ że mogą stanowić próbę reprezentatywną dla IV RP. Jest ich blisko 8000 dusz.

Od ilu lat zajmuje się pan się genealogią i jaką przyjął metodę?
Gromadzę informacje od około 1990 roku. Zaczęło się od rodziny - wspomnień w domu, a także kuzyna z Paryża pasjonującego się genealogią. Potem szukałem wzmianek w literaturze‚ siedziałem w archiwach - w Kamieńcu Podolskim i innych miastach Ukrainy‚ Białorusi‚ Rosji‚ Litwy i Mołdawii. I w Polsce. Najdrobniejsza wzmianka w gazecie czy Internecie może się okazać istotna. Metryk warto szukać wówczas‚ gdy wiadomo, o jaką osobę nam chodzi i kiedy mniej więcej się urodziła (umarła lub wzięła ślub). Dla mnie metryki nie są najważniejsze. Zależy mi na odtworzeniu losów osób i ich życiowych wyborów‚ wartości, a także atmosfery‚ w której żyły.

Śledzi pan indeksy książkowe.
Indeksy w książkach historycznych i pamiętnikach są pomocne - wystarczy je przejrzeć. Miałem dwa wydania tych samych wspomnień Aleksandry Piłsudskiej. Jedno (londyńskie z 1960 roku) z indeksem okazało się bardziej użyteczne. Towarzyszka Ola pisze o działaczach zawłaszczonego przez propagandę PRL Proletaryatu. O towarzyszu Ludwika Waryńskiego z celi X pawilonu warszawskiej cytadeli Mieczysławie Mańkowskim‚ z którym zetknęła się na początku XX wieku: "Wtedy właśnie poznałam (...) Mieczysława Mańkowskiego‚ starego proletariatczyka o twarzy uduchowionej. Człowieka tego nie złamała katorga, pozostał entuzjastą‚ gotowym w każdej chwili do organizowania zamachu i brania w nimosobiście udziału. Fanatyk niepodległości‚ zaraz po powrocie z zesłania wstąpił do PPS. On to organizował w Warszawie zamach na Skałona. My młodzi patrzyliśmy na niego z uwielbieniem". Ta relacja skłoniła mnie do poszukiwań. Mieczysława Mańkowskiego odznaczono pośmiertnie Krzyżem Niepodległości z Mieczami - przyznawanym uczestnikom walk z bronią w ręku o niepodległość ojczyzny przed I wojną światową.

Ma pan dwa metry bieżące akt. Oglądał pan archiwa w Petersburgu i Kamieńcu Podolskim? Można się tam po prosu zgłosić?
Tak‚ można. To dosyć kosztowne hobby‚ ale jeżeli się chce coś odkryć‚ to trzeba być gotowym na wysiłek organizacyjno-finansowy. Czasami można liczyć na pomoc rodziny - nawet wówczas‚ kiedy rodzina wie‚ że badania z nią samą mają niewiele wspólnego.

Czy wszyscy Mańkowscy‚ na których pan trafił, wywodzą się ze szlachty?
Nazwisko Mańkowski było noszone przez Zarembów z Wielkopolski‚ a także przez Mańkowskich herbu Jastrzębiec z Mańkowa w powiecie płockim, już na początku XV wieku. Wielu z przeludnionego Mazowsza przeniosło się na tereny dzisiejszej Litwy‚ Białorusi i Ukrainy. Wielu zatraciło świadomość pochodzenia. W XVII wieku Mańkowscy byli m.in. oficerami kozackimi. Znam potomków Mańkowskiego, proboszcza cerkwi greckokatolickiej w Podhajcach z końca XVIII wieku. Wśród zbiedniałych Mańkowskich spod Tarnopola (żyjących obecnie pod Żarami‚ Żaganiem i Zgorzelcem) większość zachowywała polską świadomość narodową‚ inni wtopili się w społeczność ukraińską. Poznałem potomków Mańkowskiego neofity, przedstawiciela spolonizowanej rodziny żydowskiej, nobilitowanego przez sejm koronacyjny w 1764 r. Od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego otrzymał herb. Potomkowie ulegli rusyfikacji, ale z pietyzmem przechowują dokument z 1795 roku z pieczęcią królewską potwierdzający, że rodzina objęta była protekcją. Mieszkają w Gruzji.

Czy natknął pan się na skandale?
Skandalem była informacja z 1901 r. zamieszczona w "Tygodniku Ilustrowanym": "Niebawem będzie oddana do użytku publicznego (...) nowa siedziba instytucji‚ która od dawna była palącą potrzebą dnia. Powstanie nowy przytułek i sala zajęć dla opuszczonych chłopców od 7 do 14 lat wieku. Fundatorem jest znany na Podolu i Ukrainie przemysłowiec pan Wacław Mańkowski. (...) Fakt ten zaznaczamy gorliwie i podkreślamy go z tym większą przyjemnością‚ że nowy zakład powstaje z ofiarności i dobrej woli tej sfery ludzi‚ którzy dotychczas okazywali obojętność na rany dotkliwe naszego społeczeństwa." Publikacja wywołała irytację. Jan Mańkowski do brata pisał: "Artykuł był napisany przez niechętnego‚ który w formie pochwały chciał ukłuć. Protestowanie nic nie pomoże‚ a będzie dowodem‚ que le coup a porté. Takie rzeczy umysłów wyższych nie dosięgają i tylko milczeniem się pokrywają".

rozmawiała Katarzyna Jaruzelska-Kastory
http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/st … a_a_1.html


Józef- Admin

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
berlin-hotel.pl UbytovĂĄnĂ­ Mauricius pakiety wellness Ciechocinek