Ogłoszenie

Forum genealogiczne inne niż wszystkie- otwarte na współpracę z każdym.

#1 3, 6, 2013

majka.z

zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 3, 6, 2013
Posty: 12
Punktów :   

prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Właściwie to chodzi o archiwum z nazwiskami poległych w czasie II Wojny Św.
Miałam kiedyś link na stronę, ale kilka lat temu po awarii komputera razem z dyskiem straciłam wszystkie zapisane strony i inne dane (łącznie z tymi, które zbierałam od połowy lat 70, a które przepisałam bez robienia kopii zapasowych - przestroga dla beztroskich). Ponieważ "przeprosiłam" się już z historią rodziny, chcę jak najwięcej odtworzyć. Zna ktoś może namiary na cmentarz, z dostępnym online archiwum grobów niemieckich żołnierzy? Niestety nie pamiętam czy znajdował się w Berlinie, Hamburgu, czy w innym mieście. W szukaniu krewnego pomogła mi wtedy obca osoba.

Pozdrawiam, Majka

Offline

 

#2 3, 6, 2013

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Witam!
Przejrzałem pobieżnie niemieckie linki, które mam, ale niestety, nie ma tam wyszukiwarki online. Trzeba pisać maila z zapytaniem. Ale jeszcze poszukam. Szkoda, że podałaś tak mało konkretów.
Pozdrawiam
                 Józek


Józef- Admin

Offline

 

#3 3, 6, 2013

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Próbuj może poprzez tę wyszukiwarkę- http://www.findagrave.com/index.html


Józef- Admin

Offline

 

#4 3, 6, 2013

majka.z

zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 3, 6, 2013
Posty: 12
Punktów :   

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

A o jakie konkrety chodzi?
Poprzednim razem (kilka lat temu) poprosiłam o przetłumaczenie tekstu z niemieckiego, dotyczącego okoliczności śmierci krewnego. Treść pochodziła z archiwum innego krewnego.
Zapis okazał się totalną bzdurą (mężczyzna bazował głównie na przekazach ustnych). Osoba, która podjęła się tłumaczenia zrobiła mi niespodziankę, przysyłając link z wyszukanym już nazwiskiem i adnotacją na temat śmierci i pochówku.
Dane żołnierza, to Bruno Draheim, ur w 1907, poległ w 1939.
Z tego co pamiętam to brał udział w walkach gdzieś w okolicach Poznania lub Piły.
Ponieważ był młodszym bratem mojej babci, odłożyłam jego sprawę na później, a później, nie było już żadnego później ;D
Wydaje mi się, że na głównej stronie archiwum było zdjęcie z widokiem na coś w rodzaju bramy z arkadami, chyba białej. Gdy przeszukiwałam niemieckie strony o cmentarzach najbardziej kojarzył mi się z tym berliński cmentarz wojenny, nie mam jednak pewności czy tamte arkady nie były ustawione w lekkim półkolu.
Niestety weszłam wtedy na stronę tylko raz.
No i zapamiętałam komentarz "pomocnej" osoby, że bez dobrej znajomości niemieckiego raczej bym tej strony nie znalazła (a u mnie gen niemieckości niestety nie objął języka) ;D
serdecznie pozdrawiam i ładuję link
Majka

Offline

 

#5 3, 6, 2013

majka.z

zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 3, 6, 2013
Posty: 12
Punktów :   

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

zapomniałam jeszcze dodać, że link z całą pewnością kończył się na de, i bez pewności, był dość krótki.

Offline

 

#6 3, 6, 2013

majka.z

zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 3, 6, 2013
Posty: 12
Punktów :   

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Przypomniało mi się jeszcze coś, co może być istotne. Jego grób chyba został przeniesiony do Niemiec po wojnie. Niestety jest wiele tego chyba, bo jak wspomniałam, nie zgłębiałam tej sprawy.

Offline

 

#7 4, 6, 2013

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Już taki jestem, że raczej nie zostawiam nikogo bez pomocy. A więc- znalazłem Bruno Draheima, ale w Pucku! Cytuję tłumaczenie:
" Bruno Draheim, urodzony w 1907 roku w Küche ( później sprawdzę gdzie to jest), zmarły w 1939 roku ( brak dokładnej daty), w Pucku koło Oliwy, został postrzelony przez wojsko niemieckie ( przez pomyłkę- mój dop.).
Nie jestem specem od niemieckiego, ale taki był mniej więcej sens tego zapisu. Podaję też stronę, na której to znalazłem-
http://www.horst-draheim.de/Familienfor … _Gniew.pdf
Wynika więc z tego, że zginął w Pucku. To na razie tyle moich pierwszych informacji, będę szukał dalej.
Pozdrawiam ciepło
              Józek


Józef- Admin

Offline

 

#8 4, 6, 2013

majka.z

zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 3, 6, 2013
Posty: 12
Punktów :   

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Nie musisz sprawdzać gdzie jest miejsce urodzenia Bruna, bo tam urodziła się też moja babcia. Wszystkie miejsca od dawna miałam "namierzone". Co do  informacji, to znam źródło, pochodzi właśnie od krewnego mojego taty, o którym wspominałam i chociaż Horst widocznie nieco zmienił wersję, to w dalszym ciągu jest błędna w porównaniu z tą, którą przed laty dla mnie znaleziono.
Jestem jednakże wdzięczna za starania,
pozdrawiam, Majka

Offline

 

#9 4, 6, 2013

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Podrzucam kolejny link, może to ten? http://www.weltkriegsopfer.de/grabsuche … hp?cid=BRD


Józef- Admin

Offline

 

#10 5, 6, 2013

majka.z

zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 3, 6, 2013
Posty: 12
Punktów :   

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

no to będzie szukania na jakiś miesiąc ;D, dzięki

Offline

 

#11 8, 6, 2013

majka.z

zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 3, 6, 2013
Posty: 12
Punktów :   

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Jeszcze nie znalazłam, a "kllikam" w co się da, przeglądam co jest możliwe i wpisuję nazwisko w każdą tabelę. Właściwie znalazłam 11 osób o tym nazwisku, ale nie zgadzało się imię, miejsce śmierci, czy data urodzenia. Przy okazji weszłam na tę stronę http://www.volksbund.de/graebersuche/detailansicht.html i mam niejasne przeczucie, że to może być właściwe miejsce, ale każda próba znalezienia informacji kończy się przekierowaniem do jakiejś ankiety, w której trzeba podać dane osobowe, łącznie z adresem i datą urodzenia. Nie mam pojęcia czy to jakaś forma rejestracji, czy chodzi o coś innego.
Wiesz może o co w tym chodzi?
Pozdrawiam, Majka

Offline

 

#12 8, 6, 2013

majka.z

zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 3, 6, 2013
Posty: 12
Punktów :   

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Po prawej stronie jest pomarańczowy znaczek Gräbersuche Online

Offline

 

#13 9, 6, 2013

majka.z

zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 3, 6, 2013
Posty: 12
Punktów :   

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

znalazłam "instrukcję" korzystania ze stron, m.in. tej, którą podałam
http://www.wehrmacht-polacy.pl/archiwa.html
Sądzę, że jeszcze komuś może się przydać.

Offline

 

#14 9, 6, 2013

majka.z

zaawansowany użytkownik

Zarejestrowany: 3, 6, 2013
Posty: 12
Punktów :   

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Znalazłam tego krewnego, niekrewnego.
Nazwisko się zgadza, imię też, data śmierci (właściwie miałam tylko rok, a nie ma go w bazie PomGenPol-u) również. Nie zgadza się tylko miejsce urodzenia, choć nie przypominam sobie, by wtedy było. Natomiast miejsce pochówku jest takie jakie zapamiętałam (mniej więcej). W związku z tym albo wystąpił błąd w rejestrze, albo prababcia w zaawansowanej ciąży wybrała się w podróż z okolic Gdańska w okolice Piły, a może to zupełnie inna osoba, a dane, to tylko zbieg okoliczności? Zawsze mam pod górkę ;D
Pozdrawiam, Majka

Offline

 

#15 10, 6, 2013

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: prośba o znallezienie cmentarza w Niemczech

Nie Ty jedna! Ja tez tak często mam.
Pozdrawiam ciepło!


Józef- Admin

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://www.hotels-world.pl/ pakiet spa Ciechocinek